25/4/21

Αλβανία εκλογές. Το πρώτο εξιτ πολ δίνει 46% στον Χασισέμπορο και 71 βουλευτές

 Το αποτέλεσμα είναι ρευστό. Ο Ράμα μπορεί να πέσει στους 67 αλλά στους 72 δεν θα πάει. Η Μόνικα Κρουεμάντι του Σοσιαλιστικού Κινήματος για την Ενσωμάτωση προέβλεψε νίκη της αντιπολίτευσης με 85 έδρες. Ο Μπάσα ανακοίνωσε τη νίκη: 'Ευχαριστώ τους πολίτες που επέλεξαν αλλαγή".

2 σχόλια:

Ανώνυμος είπε...

Świat bez fikcji - Babuszki z Czarnobyla

Dziś, Poniedziałek, 26 kwietnia 2021 23:35 TVP 1Film dokumentalny o kobietach, które wciąż mieszkają w pobliżu elektrowni w Czarnobylu. Mimo podeszłego wieku, trudności i skażonego terenu nie opuściły swoich domów. Bohaterkami filmu są trzy kobiety żyjące w najbardziej toksycznym miejscu na świecie. Gdy prawie wszyscy sąsiedzi już dawno uciekli, a mężowie poumierali, one wciąż pracują, uprawiają ziemię uznaną za niezdatną do użytku, ignorując nakazy rządowe i ostrzeżenia zdrowotne. Te babcie wiodą życie w jednym z najbardziej skażonych miejsc. 26 kwietnia 1986 roku w bloku numer cztery Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej doszło do eksplozji.

Pożar uwolnił 400 razy więcej promieniowania niż bomba, która spadła na Hiroszimę. W Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej doszło do awarii. Uszkodzeniu uległ jeden z reaktorów. Rannym udzielono pomocy. Powołano specjalną komisję. Przymusowo ewakuowano setki tysięcy osób, a strefa wykluczenia o powierzchni dwóch tysięcy sześciuset kilometrów kwadratowych została uznana za niezdatną do zamieszkania. Wysiedlonym powiedziano, że już nigdy nie będą mogli wrócić. Ten film to poruszający portret i świadectwo siły, solidarności i przyjaźni. Wielokrotnie nagrodzony na festiwalach.

Ανώνυμος είπε...

Putin: historia rosyjskiego szpiega. Początki

Wielka Brytania, 2020 | 46 min | film dokumentalny
Jutro, Wtorek, 27 kwietnia 2021 00:35 TVP 1
Historia jednego z najpotężniejszych polityków naszych czasów. Przebiegły i nieprzewidywalny Władimir Putin rządzi żelazną ręką od 20 lat.

Skąd bierze się jego poczucie zdrady, dumy i gniewu? Jak jego historia życia ukształtowała wartości tego byłego szpiega? Wartości eksportowane na cały świat, od Waszyngtonu po Salisbury? Poznamy tych co są blisko niego. Zobaczymy niezwykłe archiwalne zdjęcia z jego kontrowersyjnej prezydentury. Ten przełomowy dokument zabiera widzów w niespotykaną dotąd podróż w głąb przerażonego i odizolowanego rosyjskiego przywódcy.

W pierwszym odcinku zobaczymy, w jaki sposób Putin wykorzystał swoją wiedzę o szpiegostwie, aby objąć przywództwo w Rosji. Poznamy, jak jego osobiste doświadczenia wpłynęły na prowadzoną politykę i wprowadzanie nowoczesności w Rosji, w oparciu o ostre, społeczne poczucie zdrady, dumy i gniewu. Widzowie zostają zaproszeni w podróż w głąb umysłu jednego z najbardziej wpływowych liderów XXI wieku. Obejrzą portret polityka, który wzorował się na rosyjskim Jamesie Bondzie i gdzie narracja jest jak szpiegowski thriller.

Η 24η Ιουνίου στην Ιστορία

Η 24η Ιουνίου είναι η 175η ημέρα του έτους. Έμειναν 190 μέρες, ως την 31η Δεκεμβρίου   972 . Ο ιδρυτής της δυναστείας των Πιάστ Μιέσκο Α'...